Čistilec zraka in prah

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.878
698
113
Prah v stanovanju mi gre počasi že precej na živce, saj ga je že po dveh dneh po sesanju spet ogromno po tleh.
Zato me zanima, ali bi morebiti kak čistilec zraka (filter + ventilator) kaj pomagal pri temu. Ionizator ni potreben, saj baje nima efekta (razen da je okrog njega vse črno) in bi ga imel itak izklopljenega.

Če bi zadeva pomagala, katerega čistilca zraka bi priporočali? Bi pa se uporabljal v ~20m^2 prostoru.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.301
1.925
113
Daj najprej nekaj poskusi....v kolikor imaš po tleh gladka tla (torej da ni tapison, tepih) jih namesto da jih posesaš poribaj. Pa sporoči stanje.

Drugače pa....če je v tem prostoru dosti ferkerja s cunjami, je prah posledica njih.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.878
698
113
Tla so gladka in so bila ravno oni dan pobrisana gor. Čez 2-3 dni je že bilo polno prahu. Tudi vem da so glavni krivec oblačila in posteljnina, ampak proti temu ne morem nič. Zdaj pozimi pa je zaradi kurjenja še nekoliko slabše.

Če bi ta čistilec zraka vsaj nekaj praha pofiltriral, bi pomojem že bilo boljše. Ali pač?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.301
1.925
113
Jaz sem malo skeptičen do teh čistilcev...sicer nekaj bo lovil prahu na filtre bo pa zaradi njega še bolj vrtinčil zrak, torej posledično bo še več prahu.

Vzameš v zakup..je prah, 1 x tedensko ga pobrišeš in to je to. Jaz sem bil tudi alergičen nanj...dokler ni bilo otrok. Ko so enkrat otroci se nimaš več časa ukvarjat z nepomembnimi stvarmi...in ti dol visi koliko je prahu
evil.gif


(samo ne svetujem ti zdaj da naredi otroke, če jih še nimaš
grin1.gif
).
 

ionex

Zelenc'
6. maj 2015
5
0
1
Pozdravljeni, spoštovani uporabniki foruma,

dobronamerno bi želela podati nekaj pojasnil glede vprašanj in trditev o ionizatorjih zraka. Z ionizacijo zraka se ukvarjamo že vrsto let in menim, da vam bo kakšna informacija v pomoč. Namen tega ni reklamiranje, ampak samo podajanje dejstev, kakršna so. Ionizator zraka absolutno pripomore h izboljšanju kvalitete zraka v prostoru. Deluje tako: v ionizatorju je vgrajen visokonapetostni transformator, ki razbije atom ogljika, da se lahko izloči elektron (negativni ion) v zrak; le-ta pa ne more obstati sam in se zato veže na različne delce v zraku (v glavnem je to umazanija – prah, virusi, bakterije, alergeni, vonjave (torej podmikronski delci hrane), izpušne pline, skratka vse delce do velikosti 0,01 mikrometra. Te vezani delci potem padejo na tla, bistveno pa je, da se ne morejo več dvigniti v zrak, torej s tem preprečimo, da bi jih ljudje vdihavali in je zrak 100% čist. Poudariti je treba, da so samo negativni ioni sposobni 100% prečistiti zrak, celo najboljši filtri na svetu ne zmorejo filtrirati tako majhnih delcev. Najmanjši delci pa so tudi najbolj nevarni in dokazano kancerogeni (npr. hlapi kemikalij, izpušni plini,...), ko pa se enkrat naložijo v pljuča, pa jih ne moremo več izločiti. Zaradi nalaganja umazanije v pljuča se pojavljajo različne respiratorne težave (najpogosteje astma na stara leta, pa bronhitisi, itd.).
Poznamo pa več vrst ionizatorjev: nekateri imajo filter in dodano ionizacijo, nekateri delujejo na kovinske igle, plazmo ali membrane, ali pa ionizator, ki ima poudarek na oddajanju velike količine ionov brez filtracije zraka. Ker smo že ugotovili, da filtriranje zraka ne ustavi najnevarnejših podmikronskih delcev, je torej filtriranje skoraj neuporaben korak, če vemo, da neg.ioni itak odstranijo vse delce iz zraka, poleg tega pa mora ionizator v tem primeru imeti tudi ventilator, da filtracija sploh deluje. Ti aparati so glasni, potrebno je čistiti in menjavati filtre in so ponavadi večjih dimenzij. Tisti ionizatorji, ki neg.ione oddajajo s pomočjo kovinskih igel, plazme ali membrane, hkrati z negativnimi ioni oddajajo tudi zdravju zelo škodljiv ozon (kovinska igla npr. lahko že v približno 6 mesecih reagira z vlago v zraku in se začne sproščati 03, ozon), zato se uporaba tovrstnih ionizatorjev odsvetuje. Potem so tu ionizatorji, ki delujejo na ogljikovo nitko, pletenico ali ogljikovo ščetko. Pri teh ionizatorjih se NIKOLI ne sprošča ozon, zato je njihova uporaba varna in predvsem dolgotrajna, ker je ogljik zelo trpežen material in imate lahko aparat več kot deset let. Razlika med ogljikovo pletenico oz. nitko in ščetko je seveda v obliki in posledično v količini oddanih negativnih ionov. Ogljikova ščetka oddaja desetkrat več negativnih ionov kot primerljivi ionizatorji (meritve opravljene na Inštitutu Jožef Stefan).

Umazanija, ki jo veliko ljudi omenja, je normalen in neizogiben pojav pri vseh vrstah ionizatorjev. Ker je količina negativnih ionov najvišja blizu ionizatorja, se ioni hitreje in v večjih količinah vežejo na umazanijo v zraku in padejo na tla, police, tudi steno, ko se nabere dovolj plasti umazanije, jo lahko zazna človeško oko kot črn ali sivkast droben prah. S tem tudi lahko vidite, kako umazan je dejansko zrak, čeprav mi tega prej ne opazimo. Tako izgledajo naša pljuča po dolgih letih vdihavanja takšnega zraka ...
Se pa prah, ki se nabira na tleh, pogosto zbira v sive 'mucke' in je čiščenje lažje. Ko sonce posije v prostor, v zraku ne opazite več nobenih lebdečih delcev prahu.

Pri kupovanju ionizatorjev se pozanimajte za količino oddanih ionov oz. 'output neg.ionov' – vsak ionizator bi moral imeti podatek, koliko ionov odda na dol. časovno enoto in prostornino. Če tega podatka nima, ne gre za ionizator, ampak vlažilnik oz. difuzor vodne meglice. (veliko prodajalcev vlažilnikov zavajajoče in zmotno imenuje oddajanje hladne vodne meglice za 'ionizator'. Vodna kapljica je molekula in ni in nikoli ne bo negativni ion.)
Od količine oddanih neg.ionov pa je tudi odvisna zmogljivost ionizatorja, torej, koliko velik prostor lahko prečisti oz. kako hitro. Lahko tudi do 80m2, če ionizator oddaja npr 45 milijonov ionov na cm3 na sekundo. Seveda pa je hitrost čiščenja zraka predvsem odvisna od količine umazanije v zraku (če je v prostoru skupina verižnih kadilcev in je polno dima, normalno, da bo trajalo dlje časa, da se zrak prečisti, kot če je hiša sredi gozda in je umazanije v zraku veliko manj).

Neg.ioni so v naravi prisotni v največjih količinah tam, kjer je prisotna tekoča voda, največ ob slapovih (Niagara- 200.000 neg.ionov na cm3), ob rekah, morju, ko butajo valovi ob skale (potrebna je velika sila, da razbije atom, da se lahko neg.ion sprosti. Ionizator torej posnema delovanje v naravi), potem nastajajo tudi, ko udari strela (spet velika sila), pa v kraških jamah je prisotno ogromno neg.ionov (cca 20.000 na cm3). V gozdovih je cca 2.000 n.ionov na cm3, v zraku v mestih cca. 100 neg.ionov na cm3, v zaprtih prostorih pa le 20-30 neg.ionov na cm3!! Če bi bili ioni kakor koli škodljivi, se ne bi dobro počutili v gozdu, ob slapovih, tam kjer je naveč neg. ionov.
To neravnovesje ionov in prevsem preveliko količino pozitivnih ionov (kljub imenu niso ugodni za človeka, to je umazanija v zraku, oddajajo jih tudi umetni materiali,..) ljudje občutimo kot utrujenost, razdražljivost, tisti, ki imajo respiratorne težave, pa tudi kot dušenje oz. pogostejše astmatične napade.

LP