Čiščenje senzorja DSLR

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Pozdravljeni

Pred časom sem se začel ukvarjati tudi z "long exposure" fotkami za kar potrebujem precej zaprto zaslonke (F22,F25,F32) in kot kaže imam totalno "zaprašen" senzor na svojem nikonu d90 in me zanima ce kdo ve za kak servis v okolici Nove gorice, kjer bi mi lahko ocistil senzor? V LJ nebi hodil. Ve kdo okvirno ceno? Leče na objektivih so ciste, senzor cleaning, ki je v samem foticu ne pomaga.

Prilagam se fotko:


LP
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.821
651
113
Če še tega nikoli nisi delal, je mogoče bolje prepustiti komu ki to dela cele dneve. Namreč senzor lahko tudi hitro poškoduješ (vprašaj futuristica
grin1.gif
).

Mislim pa da bi d90 moral imeti nek software za programsko odstranjevanje teh "pack" iz slik. Tako da to je lahko recimo neka začasna rešitev.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.020
113
A nima d90 ze samodejno ciscenje senzorja iz menija? Zadeva namrec presenetljivo celo deluje!
grin1.gif


Off: to je tmin na sliki slikano iznad volc?

Edit: vidim da sem slabo prebral, samodejno ciscenje senzorja deluje za prah in trde delce. Ocitno ti rabis mokro ciscenje ker se ti je svinjarija zapacala na senzor. Tocno na vprasanje pa ne znam odgovorit.
 
Nazadnje urejeno:

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Spihat s pihalko, če je kaj večjega in "prilepljeno" ne pipaj sam ampak nesi do strokovnjaka, če seveda želiš še naprej uporabljati kvaliteten fotič...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.821
651
113
Kolikor mi je znano je tam UV filter in ne IR filter. Ker sicer IR fotografija ne bi špilala.

Drugače pa ta dodaten sloj nima veze. Če ga čohneš bo pravtako na sliki vidno. Pa menjava zgolj tega sloja tudi ni poceni
wink-1.gif
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Pri D90 je za IR fotografije treba odstraniti filter, oziroma izvesti določeno modifikacijo elementov pred dejanskim tipalom.
Postopek je opisan TUKAJ
Drži, da je pri čiščenju možno spraskati tudi prvo stekelce, ki je namenjeno lovljenju prahu in ki dejansko zavibrira pri vgrajenem čiščenju. Krivec je večinoma drobec kroma, odpadlega iz bajoneta objektiva.

Mokro čiščenje ni nič posebnega, v vseh letih in pri vseh različnih DSLR-jih sem to večkrat naredil in mi ni nikoli 'uspelo' spraskati katerega od njih. Večinoma sicer čistim z namenskim čopičem in pred tem z izpihavanjem. Včasih tudi kar 'na terenu'
Ker veliko fotografiram v naravi in menjam objektive ( uporabljam pa večinoma zoom objektive, ki so največji krivec za prah), moram včasih 'na suho' čistiti tudi večkrat mesečno. Enkrat ali dvakrat letno pa uporabim "Green Clean" moker sistem. Nekajkrat letno tudi posesam notranjost jaška s posebno cevko namenjeno prav temu.

Če pa avtor ni prepričan v svojo ročno spretnost, je res bolje, da nese aparat kakšnemu, ki to večkrat počne, žal za okolico NG ne vem za nobenega. Poleg tega res obstaja možnost, da se po več letih uporabe brez čiščenja kakšen od delcev prilepi in ga bo odstranilo šele drugo ali tretje 'namakanje'.
 

2CV

Pripravnik
16. avg 2012
505
12
18
Pozdrav !

Lepo bi te prosil, če lahko malo razloziš na kakšen način se lotiš sesanja notranjosti jaška in s kakšnim pripomočkom? Če lahko bi te prosil tudi za link. Zanima me tudi kateri čopič uporabljaš za suho čisščenje senzorja ?

Hvala
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Čopič je SensorBrush 8mm, sesalna cevka pa GreenClean. nastavek za sesanje sem naredil sam, uporabljam pa manjši 12V avtomobilski sesalec. Pri sesanju sem pozoren, da se čim manj dotikam stekelca, torej sesam predvsem po črnem delu jaška, čeprav je omenjena cevka zaključena z mehkim delom, ki naj ne bi poškodoval stekelca.
Ker zadnja leta uporabljam A77, ki ima polpropustno zrcalo, moram paziti tudi nanj, zadeva je izjemno krhka.
Pri prejšnjih aparatih (KM5D, KM7D, A300, A700) sem obvezno posesal tudi lečo nad tipalom ostrenja v jašku spodaj,

Čopič
Sesalne cevke (dobil sem samo cevke brez ostalega)
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Ne in priznam, da se teh lepljivih zadev (obstajajo tudi lepljivi lističi) nekoliko bojim.
Pred leti sem imel v rokah kompletno tipalo s stekelci in od takrat naprej, ko vem kako krhka so ta stekelca...
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Hvala vsem, nisem pricakoval toliko odgovorov. Pa se vidi smetke s prostim ocesom na senzorju? Ko odmaknem ogledalce, je senzor videt cist ko suza. Kot kaze je najbolj problematicen zgornji levi in spodnji levi vogal. Nekaj malega je tudi spodaj desno. Bom nabavil te mokre palcke in poiskusil sam, drugace gre na ciscenje na servis.

LP
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Drži kar praviš, pihanje je lahko problem. Z usti nisem nikoli pihal v jašek DSLR-jev.
Za spihavanje imam namensko pihalko - vedno s seboj v torbi.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Za ugotavljanje, kje je kakšna smet, narediš takole:
- pri zaprti zaslonki F22 ali več, fotografiraš popolnoma belo površino, recimo jaz fotografiram strop v kabinetu.
- ker bo problem z ostrenjem, najprej ostrim neko točko, ki je enako oddaljena
- posnetek pogledam na kompu in se malo 'poigram' z nastavitvami osvetlitve (levels) dokler ni prah najbolj viden
- prah na posnetku je dejansko na tipalu na nasprotni strani, torej spodaj levo na posnetku je drobec zgoraj desno na tipalu.
- ponovno fotografiram in kontroliram-

To je to
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Heheh, sem poznal človeka, ki je dal na bajonet bodija cev od hišnega sesalca...
wink-1.gif

Potem se je pa čudil, da je imel 'celo štalo' v aparatu.