Cilinder in stalno nošenje očal?

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Očala nosim že nekih 7-8 let, dioptrija ni visoka - načeloma se znajdem tudi brez, a na daleč mi pač malo vid peša. Pred osmimi leti, ko sem očala dobil, mi je priletni oftalmolog takrat rekel, da naj jih nosim za na daleč (vožnja, tv itd.) naj jih pa le ne nosim non-stop, ker mora oko tudi malo trenirati in če bom očala nosil stalno jim bom samo podtuho delal in se bodo polenili. Pa sem ga poslušal, čeprav verjetno obstajajo oftalmologi, ki bi mu oporekali. No pred kratkim sem bil na sistematskem pregledu in so mi poleg dioptrije (ki je ostala praktično nespremenjena) namerili še nekaj cilindra (dodatno preveril še na brezplačnem testiranju pri Clarusu), no tu sem pa dobil nasvet, da pri cilindru je pa priporočljivo očala nositi stalno, pa tudi nasvet mojega starega oftalmologa so pri Clarusu vzeli z rezervo oziroma je rekel, da ne bi komentiral.
smile-1.gif


Izkušnje, znanja?

Sedaj nosit špegle tudi ko sedim za računalnikom, čeprav čisto dobro vidim na blizu?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.640
6.880
113
Dobro vprašanje, upam, da se najde kompetenta oseba, ki bo pravilno odgovorila.

Moja izkušnja žal potrdi izjavo oftalmologa. Očala sem dobil pri starosti cca 19 let, doptrije okoli 0.25 in 0.5..mogoče celo manj, ker vem, da jih v začetku sploh nisem nosil, edino pri vožnji. No..nato sem ji začel nositi pogosto...in on takrat...pa do danes, se mi je poslabšala dioptrije drastično, sedaj več brez očal ne morem funkcionirati, le na neposredni bližini.

Lahko sicer, da je pri meni kaj drugega...a le toliko, v vednost
smile-1.gif


Kaj pa, če bi nabavil tista očala, ki trenirajo oči, pa pač tisto uporabljaš nekaj minut dnevno?
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Na "cilinder" se ne da vplivati z delovanjem ocesnih misic kot na samo leco (torej dioptrijo). Zato izjava starega oftalmologa kar drzi.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ne bi se mogel strinjati.

Avtor prvega sporočila je miop (kratkoviden). Težava ni v očesni leči, temveč v kombinaciji napačnega loma roženice ter anatomije očesa (predolgo oko). Posledično se slika tvori pred mrežnico in na mrežnico pade že meglena.
Vse, kar miop lahko naredi je, da z zunanjimi (ne notranjimi!) očesnimi mišicami spremeni dimenzije očesa in mrežnico "približa sliki". To je odličen recept za grde glavobole.

Drugače je pri presbiopiji (starostni daljnovidnosti), kjer je dejansko problem v leči in s treniranjem ciliarne (notranje!) očesne mišice lahko kar nekaj časa kompenziraš slabšo raztegljivost leče. Ko enkrat začneš nositi očala, je konec. Mišica se poleni in na blizu nikoli več ne boš videlo ostro brez očal.

Tako da odgovor na prvo vprašanje: moje mnenje je, da je nasvet oftalmologa sicer točen za starostno dioptrijo, ampak napačen v tvojem primeru.


Če imaš samo četrtinko (ali do polovico) cilindra, ti toplo priporočam, da vzameš očala brez cilindra in omenjeni lom svetlobe kompenziraš z večjo dioptrijo (to mora seveda izmeriti okulist). Cilindrične leče spremenijo geometrijo slike in zaradi "navajanja" možganov jih je res priporočljivo nositi stalno, sicer lahko ob prenehanju pride do glavobolov.

Če je možno, priporočam leče, kjer se lahko marsikateremu tovrstnemu problemu izogneš.


Še komentar na darjanovo izjavo. Dioptrija se večini ljudi stabilizira okoli 25. leta starosti in njeno napredovanje nikakor ni povezano s tem, da začneš v puberteti nositi očala.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Izmerili so mi cilinder .75 na desnem in 0.5 na levem ocesu. Sicer pa imam ocala brez cilindra in nimam tezav - a sem narocil nove sipce.

Nosil naj bi jih tudi za blizu? Branje in racunalnik?
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
jaz imam podobno zgodbo in sicer
mala dioptrija...cilinder. neka napaka v razvoju očesa. nikoli ozdrvaljivo. diganoza pri..7 letih
pri cca destih, po obiskih bioenegretika diptrije ni, je cilinder. dioptrija iz 0,5 na 0 in 1,25 na 0,25
pri 18 tih 0,25 0,75 cilinder ostaja
potem pride moj ljubi, mater mu, računalnik na vrsto
danes, pred starostno slepoto, in po 10 letih intenzivnega pca..smo na 0,75 1,25 se mi zdi..pa cilinder je

očala obvezno nosim pred pcom..drugače ne gre delat 8 ur. tv občasno. drugače nikoli. opažam, d aje slika brez slabša, ampak gre. najvecja morija je avto. ko grem na novo pot, vzamem očala. znake namreč vidim takrat, ko sem že mimo. ponoči na dolgi poti vozim z očali. oz na vseh dolgih poteh vozim z očali. dobrih 10 let nazaj, v času taksija, sem oboževal nočno vožnjo. danes me luči slepijo in motijo. se izogibam vožnji.

verjamem, da v..naravnem okolju..je dobro trenirati oko. tudi pc in tv lahko, a ne sme biti tega preveč. sam opažam, d apo 14 dneh dopusta,m počitka, lahko delam 8 ur s pcom brez očal. po enem emsecu dela s pcom z očali, ne zdržim dve uri brez. tko d anekaj bo tudi na utrujenosti očesa, al kako bi rekel.

me pa mori, d aza cilinder ni leč, oz jih odvsetujejo. pa bi zelo rad poskusil oz me zanima a mi kado to. baje se zadeva hudičevo premika pri mižikanju.,
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.640
6.880
113
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Še komentar na darjanovo izjavo. Dioptrija se večini ljudi stabilizira okoli 25. leta starosti in njeno napredovanje nikakor ni povezano s tem, da začneš v puberteti nositi očala.

Potem pa je pri meni še kaj drugega narobe, namreč sem že kar nekaj let mimo 25 in se dioptrija še kar veča. Na vsaki dve leti dobim nova očala, da bi jih menjal na manjše obdobje mi okulist odsvetuje, pa še takrat ko jih dobim, je dioptrija na njih manjša, kot pa tista dejanska, z razlogom, da se ne bi oči prehitro spet navadile in bi se prehitro spet poslabšalo.

V puberteti...dvomim..prej konec pubertete, redno sem jih začel nositi nekje pri 20 letu starosti, recimo vozniški izpit sem še lahko opravil brez očal.

Sem pa kratkoviden.

Pred časom sem zasledil nekakšna očala, ki nimajo leč in pomagajo pri treniranju oči, je kaj na tem, ali je to spet en nateg? Tole: http://cgi.ebay.co.uk/Pinhole-...=item483f09c68b
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.756
-8.630
113
Nateg. Nobenega treninga ni. Zaradi ukrivljanja svetlobe na robu luknjic malo bolje vidiš, ko nosiš to čudo. Da je to neuporabno ob slabši svetlobi, ter da si ob nošenju bolj štorast, je pa še dodaten bonus.
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.326
11
38
Citat:
Uporabnik softi pravi:
me pa mori, d aza cilinder ni leč, oz jih odvsetujejo. pa bi zelo rad poskusil oz me zanima a mi kado to. baje se zadeva hudičevo premika pri mižikanju.,

cilindričnih leč je kolko hočeš
wink-1.gif


imam pa točno te

86-132-large.jpg
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.640
6.880
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Nateg. Nobenega treninga ni. Zaradi ukrivljanja svetlobe na robu luknjic malo bolje vidiš, ko nosiš to čudo. Da je to neuporabno ob slabši svetlobi, ter da si ob nošenju bolj štorast, je pa še dodaten bonus.

Potem mi ni nič za narediti? Upam lahko edino, da se mi s starostjo neha nazadovanje vida, ker bi se naj takrat pojavila daljnovidnost in bi se naj to nekako "skompenziralo"?

Še na operacijo oči ne morem, ker baje ne pride v poštev, dokler ni nekaj let enaka dioptrija?
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
579
359
63
Na koliko časa pa hodite na preglede na pregled dioptrije, tisti, ki imate očala?

Meni se je pred 2 letoma konstantno dogajalo, da me je pri uporabi računalnika močno bolela glava, oči pa so se mi solzile in me pekle. Šel sem k optiku, izmeril mi je -0,25 dioptrije na obeh očesih, cilindra nič, pa antirefleks mi je napisal. Rekel je, naj očala nosim za vožnjo in pri uporabi računalnika in glej, glavoboli in težave z očmi so se nehale. Mislim, da je bilo to junija 2009.
Sedaj pri uporabi računalnika spet opažam občasne glavobole, prav tako pa so se mi začele solziti oči. Ni tako zelo moteče, kot je bilo pred uporabo očal. Menjati očala, ali je še prezgodaj in naj čakam da bo še huje in iti takrat, verjetno bo to spet junija? Opažam pa isto, kot softi, če si vzamem 2 tedna dopusta brez računalnika, potem lahko 2 dneva delam brez očal b.p.

Upam, da bom glede na Jernejevo izjavo glede stabilizacije vida v povprečju, saj sem ravno v navedenih letih.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Kako drastično je dejansko to poslabšanje? Lahko malo napišeš po letih, kako je šlo? Vsekakor močno dvomim, da bi bil razlog za to nošenje očal in "netreniranost" očesa (razloge sem že prej navedel).

Stenopeična (pinhole) očala nikakor niso nateg, saj dejansko delujejo. Princip je zelo enostaven, saj odfiltrirajo vso svetlobo, ki ne pada direktno na središče roženice. Kaj to pomeni v praksi, je že napisal jest5 - zadeva je popolnoma neuporabna za kakršnakoli resna opravila, v malo slabši svetlobi si pa z njimi tako ali tako slep.

Nateg je, če se jih prodaja kot "trening" za oči.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.640
6.880
113
Nekje...0.5 na 2 leti je slabše, čeprav je že s trenutnimi očalmi tako, da ne vidim ravno ok, in je verjetno spet šlo gor..za kake 0.5
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.355
79
48
Ene okulisti priporočajo nošenje dvojih očal, tiste s slabšo dioptrijo za branje, delo na računalniku in podobno, druge pa za vožnjo in podobno...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.640
6.880
113
To bi torej pomenilo, da bi za delo s računalnikom, oz tu verjetno spada vse, kar je v neposredni bližini, imel očala, stara nekaj let ? Pa ni pri teh očalah že potem problem v steklu, ki ni več tako prozorno, kot bi moralo biti, in je motno ?
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.355
79
48
Za branje in delo z računalnikom imam očala stara cca. 10 let in so BP. Moram pa poudariti, da imam mineralna (navadna) stekla, ki sem jih takrat izrecno zahteval, ker sem imel do takrat parkrat s plastičnimi stekli slabe izkušnje (z leti se stekla podrsajo, refleksni in nevem kateri sloji tudi). In ta navadna stekla so še danes super s celimi nanosi vseh sloji, pa četudi nisem v vsem tem času bil kaj dosti nežen z njimi. Sem pa v tem času zamenjal dva okvirja. Druga očala kjer imam pa plastična jih moram pa full paziti, ker enkrat ko jih obrišem v majico se pozna.
 
Nazadnje urejeno:

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Nosim cilinder na oba očesa dioptrija -3.5. Cilinder sem dobil najprej na eno oko, nato še na drugo.
Občutek je od začetka mal hecen ker se ti zdi da greš po stopnicah in da tla niso ravna. Ko se navadiš je super...
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Jaz sem mel dolga leta dioptrijo 1,25 minusa .. pa grem k okulistu, pa mi potem tam nameri 1,05 minusa ...? lepo, da se mi je vid malo poboljšal ... ampak opažam, da včasih, ko nosim špegle v avtu, da se mi zaradi njih spet vid slabša oz ne vem ... morem enkrat spet iti na kontrolo ... ker sem sam opazil, ko so me začele oči boleti oz pečti ene vrste, sem tisti hip komaj gledal, pa maličko slabše videl ... zdaj mislim, da tako z njimi skos vidim, četudi mam jih samo par min gor ...


ena moja kolegica pa ima neko bolezen očesa in se ji je vid v roku dveh let poslabšal z 2 pa še nekaj na 6 pa še nekaj .. je rekla, da brez očal ne vidi niti nohtov na nogi (svoji) in da z očali ne razloči človeka na daljavi 100 metrov ... Operacija pa je baje za plačati okoli 10.000 evrov ...
 

Hoci

Fizikalc
18. avg 2007
2.546
5
38
Citat:
Uporabnik DMX pravi:
Citat:
Uporabnik softi pravi:
me pa mori, d aza cilinder ni leč, oz jih odvsetujejo. pa bi zelo rad poskusil oz me zanima a mi kado to. baje se zadeva hudičevo premika pri mižikanju.,

cilindričnih leč je kolko hočeš
wink-1.gif


imam pa točno te

86-132-large.jpg

A to so tiste poltrde leče k imaš občutek peska v očeh?
crazy1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ne, na sliki so torične dnevne leče (nekako tudi jasno iz imena leče). Podtrde so običajno pol-letne ali letne.