CICLOVIA ALPE ADRIA RADWEG

Abeta

Fizikalc
13. avg 2007
1.860
3
38
mal študiram, da bi kolege presenetil z enim več dnevnim kolesarskim izletom.
sem najprej mislil, da bi jo čez Vršič do Kopra mahnili, pa je mal kriza za vlak nazaj
pol sem se pa spomnil, da imajo od Trbiža naprej dol fajn porihtano kolesarsko stezo....
pa me zanima, če gremo čist do morja (Grado) zna bit spet problem nazaj do Trbiža z bicikli prit?
Je kaka kolesarska steza med Udinami in Novo Gorico..... se mi zdi še najboljša varianta z vlagom Gorica-Jesenice....
kaka ideja?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.407
1.017
113
Seveda je, čez Brda
cheer.gif
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
179
101
43
Jaz sem bil na tej poti pred dvema tednoma z boljšo polovico. Prvo idejo: od Jesenic do Nove Gorice in nazaj z vlakom sva zaradi pomanjkanja časa opustila. Je v planu za naslednjič, A mimogrede kdo ve, je možnost, da se od Hrušice do Mojstrane izogneš glavni cesti?
Skratka pustila avto na železniški postaji v Trbižu. Parkirišč dovolj, vsa pod streho. Po cesti padeš v mesto in se pri cerkvi priključiš na lično kolesarsko pot, rekel ji bom AARW ali še bolje FVG-1 (kot uporabljajo po Italiji). Super potka, skorajda ni klanca gor, nekaj tunelov (vsi osvetljeni), atraktivnih mostov, vse po bivši železnici. Če imaš dovolj težko in naoljeno kolo, skoraj ni treba poganjat. Idila se konča v Resiutti (tam lahko zaviješ v Rezijo), kjer si seveda privoščiš pol piščanca s pomfrijem. Tam se ob ustreznih vremenskih pogojih tudi srečaš z vročino, ki prodira iz Furlanije. Od Resiutte, do mesteca Venzone (postanek s sladoledom in klepetom z mamco na klopci) pot vodi po magistralki ob reki. Venzone do Gemone: pot po drugi strani reke, manj obljudena cesta med vasmi. Prenočevanje v Gemoni in pred tem obisk centra mesta na hribu (strm klanec, ampak gre). Naslednje jutro od Gemone proti Udinam. Slediva poti FVG1. Pot vodi po kolovozih, čez velike luže ob robovih njiv (ponoči nevihta), čez en naravni rezervat, zanimiva narava. Prvi izzivi navigacije. Če je bila prej na kolesarski železnici vsakih 500m tabla z opisom steze (levo ali desno itak ne moreš), je pot po ravnini označena z nalepkami, nalepljenimi na prometne znake. Velika možnost, da zgrešiš pot. In midva sva jo, nekje med Rivolijem in Buio. Pade odločitev, da greva po stranskih poteh do Vidma, vmes iz inata cross country do ene vasi z zanimivim gradom in vožnjo po peš poti ob strugi enega potoka. Kratek ogled Vidma, pojeva piedino in hop na vlak do Trbiža. Vmes se v Venzonu na vlak usuje horda Avstrijcev s kolesi - ti to varianto redno koristijo.
Najin vlak je začel iz Vidma. Povezave iz Gradeža so, verjetno bo treba prestopat, če uporabljaš regionalni vlak. Obstaja pa tudi kopalni vlak do Beljaka, imenuje se MI.CO.TRA (tega nisva uporabila).
Od Gemone, preko Čedada do Gorice vodi kolesarska pot FVG-3, pozanimaj se o detajlih.
Vsekakor za enostavnejšo navigacijo priporočam uporabo GPS, obstajajo tracki za naložit, pa se potem lažje posvetiš okolici in kolesarjenju.
 

Abeta

Fizikalc
13. avg 2007
1.860
3
38
hvala vsem za predloge....
vidim, da bo kar zahteven projekt in se bo potrebno potrudit, da zadevo izpeljem v začetku septembra....
ja, se da prit od Hrušice do Mojstrane. Sedaj naj bi bila že speljana nova steza, drugač pa gor ko se gre proti Mali Mežakli zaviješ na drugem ovinku desno in skoz gozd, pa čez travnik in si v Mojstrani...