Cesta na Mangart še vedno zaprta - sramota

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Ali mi lahko kdo razloži, zakaj ne morejo poslati en plug, eno rolbo in enega pometalca na mangartsko cesto? Celo zgornje Posočje živi od turizma, a država (predvidevam, da je mangartska cesta državna) ne poskrbi za eno večjih atrakcij na tem koncu.

Tudi, če je zima poškodovala cesto, so bile zadnji mesec vremenske razmere dovolj dobre, da bi jo lahko popravili. Cesto na Vršič na kranjskogorski strani veselo popravljajo že cel april.

Imam občutek, da gre res za lenobo ali nesposobnost, ker sem videl enega domačina (GO tablica, Tolminski grb), ki jo je mahal gor z Vitaro, torej zna biti, da je s terencem cesta prevozna. Jaz sem se z mojo koreto moral obrniti, ker letne gume in sneg je pač no-go.

Ima kdo kakšne informacije, kdaj naj bi mangartsko cesto vendarle odprli?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Takoj ko bodo začeli pobirati vstopnino...
smile-1.gif
drugo pa je kam gre potem ta vstopnina. Ok, lani so posanirali plaz...

"Uradno" je cesta odprta od maja do novembra.

Ker ni prelaz in ne gre za masovni turizem, se najbrž ne izplača.
 
4. jun 2008
328
0
16
Oberkrain
Sicer nevem zakaj ravno sramota? Tudi opevani avstrijski Großglockner ni odprt celo leto.
Ravno danes sem se peljal mimo in videl dva kolesarja, ki sta pridrvela iz mangartske ceste. Mislim da je cesta prevozna, oz. vsaj do doma se da priti. Lansko leto so obnavljali se en del malce naprej od drugega mosta, kar je ostalo od podora, pa ne verjamem da so ze koncali.

Zakaj take frustracije, ce neka stvar ni "uradno" odprta. Pojdi s kolesom, ali se raje - pes. Ali ni vecji car ce se malce sprehodis po gorskem zraku, brez da bi mimo tebe drveli razni avtomobili?
Tudi zaradi Vrsica padajo hude besede, se posebej s strani prebivalcev Trenta, saj jim zaprt prelaz onemogoci turizem tudi v zimski sezoni. Ampak tam je bolj vprasanje plazov, tisti ki je letos sel ze ceznj, si lahko ogleda polomljena drevesa tekom ceste.

Drugace pa sama cesta na Mangart ni neka huda turisticna atrakcija ali destinacija ce hocete. Ce jo obisces 1x letno, mislim da je to cisto dovolj.
Veliko vecja atrakcija je svetovno znani muzej 1sv. v. v Kobaridu, kostnica nad Kobaridom, sp. in zg. trdnjava Kluze + zg. fort Herman, izvir Soce, korita tolminke, hudičev most, Dantejeva jama - kjer naj bi Dante "the man himself" dobil inspiracijo za bozansko komedijo, sotocje Tolminke in Soce, Napoleonov most, slap Kozjak in se in se bi lahko nasteval.

Lansko leto sem z motorjem naredil cca 12.000km, od tega sigurno 8000km v dolini Soce, pa me niti malo ne moti, ce se kam ne morem zapeljat oz. je treba malce popesacit.

Cesta na Mangart še vedno zaprta - sramota? Niti slucajno!
 
Nazadnje urejeno:

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Morda sem res malce ostro napisal, a ne zdi se mi prav, da znajo samo nalepiti rdeč X na tablo za Mangartsko sedlo, da bi očistili cesto, to pa ne. In Grossglockner je ta čas prav lepo prevozen, pa čeprav se cesta dvigne višje od mangartske.

Drugače pa cesta ni prevozna niti s kolesom. Kakšnega pol metra snega je na njej kmalu za "mitnico". Kolesarji gredo do tja in potem razočarano nazaj. Sem ta vikend srečal dva Avstrijca (kolesarja), ki sta samo zmajevala z glavo in nista mogla verjeti, da je cesta maja še vedno neprevozna. Poleg tega pa še nekaj motoristov (naših in tujih), ki so prav tako razočarani obračali.

In ne, nisem eden tistih, ki bi se moral povsod pripeljati z avtom. Osebno zame ni večjega užitka kot se v naravo odpraviti peš. A mangartsko cesto pač ne moreš doživeti drugače kot z avtom, motorjem.

Drugače pa ostale atrakcije, ki jih navajaš, so že vse obiskane
smile-1.gif
V muzej, kostnico itd. je (vsaj zame) dovolj enkrat iti tja. So pa lokacije, ki se jih nikoli ne naveličaš in mangartska cesta je zame ena od njih.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.039
4.028
113
Sej bodo kmalu odprli in najbolje da greš gor v opankah kot večina - potem pa policisti veselo talajo opzorila in obračajo folk nazaj v dolino ker so pač neprimerno opremljeni za tako višino in razmere.

Problem te ceste je v temu da te pripeljejo precej visoko - mogoče v primerjavi z kakšno švico in avstijo še vedno nizko, ampak zaradi specifike alp v naših koncih je to že lepa višina. Med drugim je na teh višinah še dva tedna nazaja lepo redno snežilo in sedaj ti pričakuješ da ti bodo za prvi lep spomladanski vikend plužili?!

Glede na trenutno vreme ni izkjučeno da bo na 2000m še v maju sneg, tako da je jasno zakaj je cesta zaprta.

Torej razmere na mangartu so še nemogoče in cesta je zaprta zaradi tega ker:
a. se jim ne da vsak teden plužit (še kje drugje ne, zakaj bi nekam kjer ni "nič")
b. zaradi varnosti - predvsem zaradi ljudi ki se iz Lj direktno pripeljejo na sedlo in potem v teniskah ali opankah krenejo direkt na Mangart!
crazy1.gif
 

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Saj bi lahko pluženje financirali iz cestnine.

Hja, varnost. Če bi bil zloben, bi lahko rekel, da kdor se odpravi v supergah v visokogorje, si itak zasluži, da zanj poskrbi Darwin. Ampak ne bom, se ne spodobi.

Zame pa brez skrbi, bi lahko še posodil kakšen kos opreme tistim, ki jih policaji obračajo nazaj v dolino
wink-1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Mimogrede lahko še vedno zapade pol metra snega, pač gori je še vedno konkretna zima, na sedlu je gotovo še vsaj 1- 2 metra snega. In tudi tej cesti grozijo snežni plazovi, še posebej ob takem vremenu, ko zapade kup južnega snega, potem ga pa razmoči še dež. In kdo bo potem kriv, če cesto splužijo in odprejo tako zgodaj?

recimo lani konec aprila je zgledalo takole:
spodaj suho:


višje pa se komaj splaziš ven iz tunela, kje je šele Mangart:
 
Nazadnje urejeno:

klexmassive

Zelenc'
14. jun 2010
1
0
1
9.6. sem s kolesom lahko prišel do zadnjega predora. od tam naprej je na cesti še veliko snega. plužijo pa najbrž ne, ker se sneg pomika po bregu navzdol. torej tudi če danes splužijo bo lahko čez nekaj dni spet sneg na cesti.
951404-31378_1462607494496_1512729091_31179735_878860_n.jpg
 

Priponke

  • 951404-31378_1462607494496_1512729091_31179735_878860_n.jpg
    951404-31378_1462607494496_1512729091_31179735_878860_n.jpg
    85,6 KB · Ogledi: 324

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.595
705
113
Citat:
Primorske novice: Te dni novogoriško Cestno podjetje odstranjuje sneg na najvišji slovenski turistični cesti iz Strmca proti Mangrtskemu sedlu. Na njej so na nekaterih mestih šest metrov debeli in zaledeneli ostanki plazov.

MANGRTSKO SEDLO: Cestno podjetje Gorica je s čiščenjem enajst kilometrov dolge gorske ceste proti 2072 metrov visokem Mangrtskemu sedlu začelo že v ponedeljek. Včeraj so prebili snežni zamet nad zadnjim predorom, danes nadaljujejo čiščenje še enega zameta, za tem pa bodo odstranjevali sneg na cestni pentlji pod vrhom Sedla. Ekipa petih mojstrov ne ve natančno, kaj jih čaka pod vrhom Sedla, kljub temu pa ocenjujejo, da naj bi delo opravili do konca tedna.

Kot pravi odgovorni za vzdrževalna dela pri Cestnem podjetju Vane Premrl, zaradi trdega snega pluženje ni mogoče. Nad poledenele plazove so se spravili z rovokopačem in bagrom. »Cesto kot običajno tudi letos čistimo sredi junija. Prej ni smiselno, ker pri nizkih temperaturah lahko nastane poledica. Zaradi varnosti ne začnemo čistiti prej, preden ne vidimo zunanjih robov ceste nad prepadom,« pojasnjuje Premrl. Po koncu akcije, ki bo stala nekaj tisoč evrov, bodo morali pregledati še vse predore.

Prihodnji teden bo torej spet odprta pot proti enemu najlepših vršacev v Julijskih Alpah – Mangrtu. Cesto so mojstrsko zgradili že pod Italijo. Lani so obnovili odsek, ki ga je poškodoval plaz Stovže.

Prihodnji teden bo razgledna cesta spet vabila kolesarje, ki se množično podajajo v izziv njenega vzpona. Poleti ob vikendih na Mangrtskem sedlu naštejejo več sto vozil. Tudi letos bodo domačini iz razvojne zadruge Mangrt urejali parkirišče na Sedlu. Prav kmalu bo vrata odprla tamkajšnja planinska koča, na planini Mangrt pa bodo ponujali domači sir in skuto.
http://www.gore-ljudje.net/novosti/56612/
 

NAVI_boy

Fizikalc
29. nov 2007
2.368
0
36
Vsi govorite o končani zimi, takole je pa izgledalo 24.10.09, ko v dolini še ni dišalo po snegu.
tongue-1.gif

Komaj se je dalo obrniti na tem mestu, čez nekaj časa pa vidiš kolesarja iz Avstrije, ki po cesti navzdol prinese kolo
bonk.gif


 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Kolikor se da videti s slike kamere na Kredarici, zna biti vrh Mangartskega sedla spet na novo posut s svežim snegom.