Cenejši SMS in prenos podatkov v tujini

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Evropska komisarka je spet natrosila nekaj predlogov, ki me spominjajo na komunistične petletke.
Želi nižje cene SMS in prenosa podatkov v tujini. Legitimno. Me pa zanima, kako bo to dosegla. Brez nove uredbe ne bo šlo. Postavlja se tudi vprašanje, kakšna je "primerna" cena.

Kot drugo pa želi pri operaterjih omogočiti funkcionalno delitev na omrežni in storitveni del.

Tudi prav. Me za zanima, kako bo preprečila dvig cen storitev. Lastniki operaterjev sledijo finančnim učinkom. Če bo nekje manj, bodo drugje želeli zaslužiti več. Logika je povsem preprosta in preizkušena v praksi.

Slovence bo bolelo bistveno bolj, saj so nekatere cene pretirano nizke, še posebej, če bi se kdo lotil ekonomike delovanja na dvomilijonskem trgu s smisla nujnih vložkov v infrastrukturo, kadre itd. Edini logični ukrep je zvišanje cen.
 

ishtar007

Majstr
31. avg 2007
1.354
212
63
Upajmo da temu ne bo tako, pa čeprav se zdi edino logično tako, kot si napisal zgoraj: dvig cen.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Jaz tudi upam, da cene ne bodo šle gor. Pri administrativnih pritiskih na del cen se to hitro zgodi. Uredbe ne morejo vplivati na celoten spekter cen na trgu. Pritisk na ene cene se kaj hitro lahko kompenzira s sprostitvijo drugih cen.
Pa ne mi omenjati konkurence, ki tega ne bi dopustila. Dokler uredba vpliva na vse operaterje, imajo vsi enak problem. V takšnih situacijah se izrazijo skupni interesi...vprašanje je le, v kakšni meri se prenesejo v cene in kako je posamezen operater domiseln v pridobivanju dodatnega prihodka. Najbolj kavbojsko je dvigniti par cen. So pa tudi bolj prefinjeni modeli.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Cene so že šle gor nekje. En primer: En poljski operater (naj ostane neimenovan) je ob EU regulaciji cen, ki seveda regulirajo cene klicev znotraj EU, za 100% dvignil ceno SMSov. Torej se da pri njem sedaj ceneje čvekat, te pa zato duplo opalijo pri SMSu, kot so te prej. Redingova je pa itak navadna kokoš, ko bo zregulirala celoten roaming, bodo pa operaterji dvignili domače cene. In kaj bo kokoška naredila takrat? Jokala o inflaciji in dvigu cen telekomunikacijskih storitev ter nacionalizirala cel EU TK sektor?
stupid-1.gif


Ogo
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Redingova je morda res kokoš, a je zelo populistična v svojem ravnanju, povprečni ljudje pa itak vidijo samo velike besede "ceneje, ceneje". Menim, da je njen cilj vsiliti evropsko politiko v delovanje mobilnih operaterjev. Evropska komisija očitno ne more preživeti brez vmešavanja v to gospodarsko panogo, kjer se dejansko prelivajo ogromni denarji.

S svojim početjem se je vzpostavila kot pomemben dejavnik odločanja. Si pa upam trditi, da to za uporabnike dolgoročno ne pomeni nič dobrega. Kot sem že napisal: operaterji niso dobrodelne organizacije. Prilagodili se bodo tam, kjer bo zlobirala Redingova. Na 95% ostalih področjih (kjer se ne vtikuje) pa bodo še naprej peljali lastno cenovno politiko. Ker bodo vsi rahlo prizadeti zaradi birokratskih potez Evropske komisije, se bodo zlahka (neformalno seveda) zmenili, kjer pokriti izpad prihodka. Skupen sovražnik omogoča tudi takšne stvari, konkurenčnemu boju navkljub.
 

antjest

Zelenc'
1. okt 2007
10
0
1
Teta že dela korake v pravo smer, samo so zaradi lobiranja zelo majhni in sramežljivi.
Meje so v EU samo še administrativne (kot v času YU republiške) in mora EU postati na nek način ZDE (združene države Evrope). Jasno je da so tudi v Evropi Telcoti (fiksni in mobilni) pobodni našemu dragemu Nacioperaterju in bodo zažirali ljudi dokler bo mogoče (če ostanemo samo pri telekomunikacijah). Tehničnih razlogov za to že dolgo ni, oz. so marginalni napram premijam, ki jih zaračunavajo.

Problem so pa tudi same nacionalne države, kjer hoče vsaka imeti svoje, posledica je protekcionizem, posledica višje cene. EU komisija pa se vsaj deklarativno trudi zmanjšati pomen nacionalnih držav in meja. ZDE so vsaj srednjeročno še utopija.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
ZDE zame niso nekaj, kar bi si želel. Očitno Slovenci ne moremo brez gospodarjev, prej v Beogradu, zdaj jih iščemo v Bruslju. Sramotno.

Redingova ne bo dolgoročno dosegla nič drugega kot precejšnjo izenačitev nacionalnih in cen v gostovanju. Seveda izenačenje ne pomeni, da bodo evropske padle na raven sedanjih nacionalnih. Dosti bolj verjeten je scenarij višanja nacionalnih, nižanja evropskih, to pa bo sčasoma privedlo do določene izenačitve.

Medtem pa se lahko ljudje vprašajo, kakšen odstotek letnih stroškov mobilne telefonije plačajo za storitve v gostovanju. Mislim, da okoli 10-20% (fizični uporabniki). Potem pa se vprašaj, kakšen bo tvoj letni strošek ob višjih nacionalnih in še nižjih mednarodnih cenah. V totalu boš plačal vsaj toliko kot danes, najverjetneje pa več. Bodo že operaterji za to poskrbeli. Njim je itak vseeno, s kakšne postavke zaslužijo, le da padajo cekini.

Najverjetneje ne boš tega niti opazil, saj ti bodo večji strošek primerno zakamuflirali in boš sam rabil več in za to tudi plačeval. Kar vprašaj se, koliko so ljudje za telekomunikacije plačevali 15 let nazaj in koliko plačujejo danes. Razlika je nekaj 100 odstotkov pa se v to nihče ne vtikuje.

Slabo poslovanje operaterjev ni v interesu Redingove, saj bi to omogočilo formiranje oligopolov in resen vstop ameriških operaterjev na evropsko celino. Oboje, še posebej drugo, ni sprejemljivo za politiko in še koga. To kar se danes dogaja, je kolonizacija velikih evropskih operaterjev. Si res želimo EU, kjer bodo celotno mobilno sceno krojili Deutsche Telekom, Vodafone in Orange? To pomeni še manjšo možnost vpliva na cenovno politiko.
 

unknown

Pripravnik
24. jul 2007
44
0
6
Včasih so američani plačevali za roaming znotraj ZDA, evropejci ga še vedno plačujemo znotraj EU.

lp
 

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
ok neke smernice regulacije (opij za narod) na trgu morajo biti, vendar mislim da smo se dalec od tega da bi to pomenilo nizanje cen operaterjev, nenazadnje ne smemo pozabiti, da imajo nekatere drzave v EU (npr. Romunija) izjemno rast novih uporabnikov
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Američani plačujejo DOHODNE in odhodne klice. Takšen model je enostavnejši, saj odpadejo vsi roaming dogovori ipd. Resno dvomim, da bi Evropejci z navdušenjem sprejeli novost, imenovano zaračunavanje DOHODNIH klicev.



Strošek za telekomunikacije dolgoročno ne bo upadel. Nasprotno, vse višji bo. Takšen je trend nekaj let, vsi operaterji beležijo rast ARPU (povprečen prihodek na operaterja). Od sposobnosti posameznega operaterja (in sposobnosti zakrivanja medsebojnih dogovorov med njimi - pod radarji raznih uradov za varstvo konkurence) pa je odvisno kako uporabniki percepirajo višji strošek. Če menijo, da za svoj denar dobijo "več" so na koncu vsi zadovoljni.



Redingova ne bo storila nič drugega kot spremembe cenovnih modelov, operaterji se bodo znašli tako ali drugače. Vprašanje pa je, če bo to pomenilo prednost za uporabnike.



Ne zakrivajmo si oči pred naslednjim dejstvom: operaterji so preko visokih cen za gostovanje tujcev v njihovem omrežju subvencionirali zelo nizke cene v lastnem omrežju. A Janeza zanima, koliko Hans plačuje, ko gostuje v SLO in koliko od njegove minute zasluži slovenski operater? Briga ga. Njemu so pomembni poceni klici doma, razne vikend akcije, poceni telefoni, SmS-i, brezplačni GB prenosa ipd.



Operaterji se pizdijo, ker jim manj prihodka od roaminga zmanjšuje možnosti konkurenčnega medsebojnega klanja na domačem trgu. Prej ali slej bodo dojeli, da ni vse v zbijanju cen. Pravzaprav bodo v to prisiljeni.
 
Nazadnje urejeno:

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.862
12
38
coolpower: "Strošek za telekomunikacije dolgoročno ne bo upadel. Nasprotno, vse višji bo. Takšen je trend nekaj let, vsi operaterji beležijo rast ARPU (povprečen prihodek na operaterja)."

Verjetno si mislil na uporabnika
wink-1.gif