Čebele

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.131
113
Eno vprašanje za morebitne poznavalce čebel - ali je normalen pojav, da se čebele takole zgodaj spomladi ob lepih dnevih na polno utapljajo v vodi, ki jo pridejo pit in je to posledica močnejšega vetra, ki jih vrže v vodo ter tega, da so morda po zimi še malo bolj švohotne ali gre za kaj drugega?

Za pretekla leta res nimam v spominu, da bi se mi utapljajo toliko čebel kot letos. Vsakič, ko pridem do ribnika, je notri dobesedno na kupe čebel in ko jih poberem ven jih je živih samo še par procentov oz. je ta delež odvisnen od tega kako pogosto hodim do vode ter kako hitro po padcu v vodo jih potem dejansko lahko rešim.
 
Eno vprašanje za morebitne poznavalce čebel - ali je normalen pojav, da se čebele takole zgodaj spomladi ob lepih dnevih na polno utapljajo v vodi, ki jo pridejo pit in je to posledica močnejšega vetra, ki jih vrže v vodo ter tega, da so morda po zimi še malo bolj švohotne ali gre za kaj drugega?

Za pretekla leta res nimam v spominu, da bi se mi utapljajo toliko čebel kot letos. Vsakič, ko pridem do ribnika, je notri dobesedno na kupe čebel in ko jih poberem ven jih je živih samo še par procentov oz. je ta delež odvisnen od tega kako pogosto hodim do vode ter kako hitro po padcu v vodo jih potem dejansko lahko rešim.


kaka je voda v ribniku oz kamor hodijo pit čebele? V Novi Gorici je blo pred leti podobno, vzrok okoliški kmetje in špricanje, nekaj teh zadev je končalo tudi v fontanah, ribnikih, itd.. itd, kamor so se hodile čebele napajat
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Za vsako čebelico pripravi kapljico vode, ribnik pa zapri :).
Po mojem so samo izmučene po prestani zimi in so verjetno prišle na naravni konec svoje življenjske poti. Kolikor sem gledal prejšnja leta, so čebele izredno redke, ko cveti večino gojenega drevja v naših krajih. Takrat garajo čmrlji, ki so bolj robustni in pridejo prej s smučanja v službo spomladi.
Čebele sicer najbrž rabijo vodo, da vzgojijo naslednjo generacijo. Letošnje leto je suša trenutno izredno huda in jo mogoče zato poskušajo dobiti iz ribnika.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.131
113
kaka je voda v ribniku oz kamor hodijo pit čebele? V Novi Gorici je blo pred leti podobno, vzrok okoliški kmetje in špricanje, nekaj teh zadev je končalo tudi v fontanah, ribnikih, itd.. itd, kamor so se hodile čebele napajat
Voda je čista kar se tiče morebitnih kemikalij in podobnih zadev. Pač klasična voda iz ribnika - mehka, tekoča, filtrirana, UV obsevana.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.131
113
Za vsako čebelico pripravi kapljico vode, ribnik pa zapri :).
Japajade, pa še glasbeno željo za vsako čbelo a ne? :D

Po mojem so samo izmučene po prestani zimi in so verjetno prišle na naravni konec svoje življenjske poti. Kolikor sem gledal prejšnja leta, so čebele izredno redke, ko cveti večino gojenega drevja v naših krajih. Takrat garajo čmrlji, ki so bolj robustni in pridejo prej s smučanja v službo spomladi.
Čebele sicer najbrž rabijo vodo, da vzgojijo naslednjo generacijo. Letošnje leto je suša trenutno izredno huda in jo mogoče zato poskušajo dobiti iz ribnika.
Definitivno delujejo kar izmučeno in žejno, sploh ob teh sončnih dnevih. Suša se kar pozna ja. Možno, da so na koncu oz. gredo proti koncu svoje življenjske poti ampak "pika na i" je padec v vodo zaradi sunka vetra, ne vem pa ali je zdaj ta utrujenost ali starost razlog, da tako hitro omagajo ter se utopijo.
 

Mr_Globus

Fizikalc
1. dec 2011
235
26
28
Je normalno ob tem času, koker pade v vodo se podhladi in je konec z njo - ker tudi če se zvleče z vode je premrzlo da bi se ogrela nazaj. Verjetno imaš umeten ribnik - ker če ne bi raje "pile" na blatni brežini.

namoči del brisače v vodo in del pusti na bregu - bodo hodile pit nanjo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.131
113
Gre za umeten ribnik ja, z betonskim bregom z malce naklona. Da je mrzla voda tudi del problema mi je jasno, kar se pa ogrevanja po padcu v vodo tiče se pa po reševalni akciji nekatere vseeno ogrejejo nazaj, nekatere pa negibne obležijo in je to to - seveda je odvisno od časa, nisem pa še uspel ugotoviti kje je "point of no return". Hvala za nasvet z brisačo, sliši se kot zelo enostavna in učinkovita rešitev problema. :zmaga:
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Žejne so :) če imaš kak pladenj ga napolni z vodo pa nekaj vejic notri.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.131
113
krimec & wd40 - Imajo različne zadeve na/ob vodi, od lokvanjev, umetne race in čaplje (ki je tam kot strašilo, ker mi prava čaplja hodi krast ribe) do skalnjaka ter raznih kamnov, ki gledajo iz vode in čebele so praktično vsepovsod. Če jim dam še malo stiroporja na vodo in/ali pladenj, bi verjetno še vedno nekatere (večina?) hodile na breg in se po sunkih vetra utapljale. To z brisačo se mi še najbolj dopade, ker imajo dokaj dobro podlago za držat se in pa pijejo lahko bolj stran od nevarosti. Imam pa občutek, da bo treba potem celoten ribnik obložit z brisačami. Jutri jih položim pa da vidim kaj bo.