Paradižnik je zelo občutljiv na plesen, v bistvu se ji skoraj ne moreš izognit tako da je bistveno preventivno zaviralno delovanje.
Tole kar imaš ti na listih ni plesen, plesen (tudi peronospora pri trti) se začne razvijat po listni površini ne pa po robovih kot je v tvojem primeru. Paradižnikova plesen se ponavadi najprej pojavi pri spodnjih listih in se počasi širi navzgor, ponavadi ratajo listi najprej rjavi potem pa tudi malce črni/kosmati.
Skratka to kar je tule vidno na sliki je neko sušenje. Lahko se suši od premalo vode (preveč sonca) lahko pa tudi obratno (zagnite korenine od preveč vode). Če so novi poganjki OK se jst nebi sekiral, lahko gre za prehodno stanje (šok ob presaditvi).
Glede plesni pa, paradižnik nad zemljo ne sme videt vlage od blizu (po drugi strani rabi veliko vode za rast) zato mora bit pri nas (z izjemo toplih/sušnih krajev primorske) pod streho. Zaliva se ga tako da se ne poliva po listih, najbolje je zalivat zjutraj da vlaga čimprej (čez dan) izhlapi. Preveč listov itak ni dobro za plodove zato se jih populi stran, sploh tiste ki so spodaj. Ko se začne pojavljati plesen se prizadete liste takoj odstrani in uniči nekje daleč stran (ne dajat na kompost 5m stran).
Na paradižniku še nisem videl uši, škropljenje z raznimi koprivami pa se iz prej omenjenih razlogov močno odsvetuje (mokri listi = razvila se bo plesen). Če že škropiš se škropi s fungicidnimi pripravki, ki plesen zavirajo/ubijajo (enako kot trto, torej modra galica ipd.).