Bankomati in dvig brez provizije Hrvaška

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Zanimiva zadeva, toliko povedanega da se je treba izogibati ATM bankomatom in dvigovati v lokalni valuti ampak očitno ni to tako preprosto kot se sliši in kot se svetuje. Že dva dni sem na Hrvaškem, s seboj sem kune prinesel sam ker tem podganam ne zaupam. Ker nimam navade dvigovati v tujini na bankomatih in ker sem imel čas in me je mantralo sem se odločil da požrem morebitno provizijo in poskusim dvigniti nekaj sto kun. Izognil sem se ATM bankomatom, dva normalna mi nista pustila dviga, na koncu sem le naletel na Unicredit normalen bankomat. Dvignil v lokalni valuti in seveda, speklo mi je provizijo. Za 1€ so mi dali 7.12 kune. Samo toliko če se bo kdo na sveto zanašal na bankomate na Hrvaškem.
 

sandichamp

Pripravnik
10. avg 2007
468
16
18
Zanimiva zadeva, toliko povedanega da se je treba izogibati ATM bankomatom in dvigovati v lokalni valuti ampak očitno ni to tako preprosto kot se sliši in kot se svetuje. Že dva dni sem na Hrvaškem, s seboj sem kune prinesel sam ker tem podganam ne zaupam. Ker nimam navade dvigovati v tujini na bankomatih in ker sem imel čas in me je mantralo sem se odločil da požrem morebitno provizijo in poskusim dvigniti nekaj sto kun. Izognil sem se ATM bankomatom, dva normalna mi nista pustila dviga, na koncu sem le naletel na Unicredit normalen bankomat. Dvignil v lokalni valuti in seveda, speklo mi je provizijo. Za 1€ so mi dali 7.12 kune. Samo toliko če se bo kdo na sveto zanašal na bankomate na Hrvaškem.
Verjetno si kliknil da ti menjavo opravi hrvaška banka namesto tvoja.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.072
113
Treba je dat dvig brez konverzije. Ampak mene so nazadnje vseeno opalili 35 kun fiksne provizije na zagrebački ali na unicredit banki, še zdaj ne vem kera je bla.... Majku jim....
Čimveč plačevat z karticami direkt brez konverzije. Ampak žal še vedno obstajajo kafiči kjer ni mogoče plačat z kartico.
Sicer pa še to sezono, potem bodo pa everčke kasirali.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.443
1.235
113
Iskajoč brata
Jup, mene je tudi lani Zagrebcka banka presenetila s provizijo 35kun. Ponavadi so bili bančni bankomati "zastonj"....

Da ne bomo samo o hrvaških bankah: Jaz ponavadi zmenjam kune v Sloveniji na Gorenjski banki, nato nesem s sabo še EUR, ki jih zmenjam po potrebi. No, letos je šla žena menjat EUR in ji niso hoteli menjati brez provizije (začne se s 5 EUR), ker nima računa na GB. Sem moral jaz it, da so mi brez provizije menjali
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
In na koncu prišparaš za eno rundo pira, če neseš ves keš s sabo, sva imela z mojo soprogo lani debate o tem. Ko ti pa spizdijo zalogo keša, ki ga imaš s sabo, ker si preškrt, da bi uporabljal kartice, je škoda mnogo večja.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Jebiga, eni nismo po Alter standardih, da ob eni rundi pira še blinknili ne bi. Sploh po hrvaških cenah.

tisti, ki vam je opalilo provizijo: a je bilo prej obvestilo o proviziji ali ne?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.878
8.905
113
EU
Pred korono sem šel tankat na črpalki v Pločah. Privatnik, kooperant od INA-e. Ko sem dal kartico, me je takoj vprašal če mi naredi konverzijo za Eure. Nazaj sem ga vprašal, "katero sredsvo plačanja je na Hrvaškem?" V zadregi je odgovoril "Hrvaška kuna". Strogo sem odvrnil nazaj, "potem pa piši Kune, in brez koverzije, ker bo konverzijo opravila moja banka (NLB)".
Tako tudi sedaj, če tankam na Hrvaškem, takoj ko dam kartico glasno povem "u Kunama i bez konverzije".
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.111
438
83
Provizija, ki jo zaračuna bankomat in tečaj sta vedno vidna preden potrdiš dvig, tako da ste si krivi sami. Na OTP sem brez problema dvigoval brez provizije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Gonzo

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Samo 2 opciji je ponudilo, v lokalni ali v tuji valuti, seveda z provizijo.

Kadar sem na hrvaške prav vse plačujem s kartico, a pred dnevi, v Novigradu, sem nujno potreboval nekaj kun, pa sem šel na bankomat (vem, da je od neke hrvaške banke, a se ne spomnim od katere) V Konzumu ob glavni avtobusni postaji. Skratka, želel sem dvigniti 200 kun in v začetku postopka me je bankomat obvestil, da bodo dodatni stroški (kolikor se spomnim sploh ne majhni!) in blablabla, a ker sem nujno potreboval cash, sem nadaljeval in to potrdil, ampak čisto na koncu postopka se pa na ekranu prilkaže vprašanje, ali hočem konverzijo in sem seveda izbral NE. Bankomat mi je izplačal 200 kun, takoj pa sem dobil SMS v katerem je pisalo, da so račun obremenili za 26,81 EUR in da so na referenčni tečaj pribili 0,86%. To pomeni, da sem za 1 EUR dobil 7.46 kun, kar sploh ni slabo.

Na srečo bankomati nekaterih bank na hrvaškem le niso tako "požrešni", kot mislimo.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
In na koncu prišparaš za eno rundo pira, če neseš ves keš s sabo, sva imela z mojo soprogo lani debate o tem. Ko ti pa spizdijo zalogo keša, ki ga imaš s sabo, ker si preškrt, da bi uporabljal kartice, je škoda mnogo večja.

Bluzač stari, spet si falil poanto, ta tema ne govori o varčevanju temveč o nategancijah hrvatov in bluzenju vseh teh naših potrošniških agencij in ostalih KAKO je treba dvigovati. Naj pič*ke napišejo da ni nobene garancije in da je to loterija in konec. Sicer pa meni so za 600 kun spipali 4€. Mislim da če bi na bankomati dvignil keša za cel dopust bi bila to ena fajn večerjica za dva in ne v slabi restavraciji. Pa ne bluzi zdaj o plačevanju s karticami ker tema ne debatira o tem... Skratka kakorkoli obrneš, pri dvigu na bankomatu ni veliko opcij, zgolj A in B in to je to.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888 in Gonzo

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Kadar sem na hrvaške prav vse plačujem s kartico, a pred dnevi, v Novigradu, sem nujno potreboval nekaj kun, pa sem šel na bankomat (vem, da je od neke hrvaške banke, a se ne spomnim od katere) V Konzumu ob glavni avtobusni postaji. Skratka, želel sem dvigniti 200 kun in v začetku postopka me je bankomat obvestil, da bodo dodatni stroški (kolikor se spomnim sploh ne majhni!) in blablabla, a ker sem nujno potreboval cash, sem nadaljeval in to potrdil, ampak čisto na koncu postopka se pa na ekranu prilkaže vprašanje, ali hočem konverzijo in sem seveda izbral NE. Bankomat mi je izplačal 200 kun, takoj pa sem dobil SMS v katerem je pisalo, da so račun obremenili za 26,81 EUR in da so na referenčni tečaj pribili 0,86%. To pomeni, da sem za 1 EUR dobil 7.46 kun, kar sploh ni slabo.

Na srečo bankomati nekaterih bank na hrvaškem le niso tako "požrešni", kot mislimo.

Še tebi, ja vse štima, bankomat te opozori ampak nisem hotel tega povedat, hotel sem povedat da naše banke in potrošniške organizacije trdijo da keš gre dvigniti brez provizij, pa ne gre. To je point vsega.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Še ena zanimivost, ko sem včeraj dvignil denar na tem bankomatu sem dobil SMS:

Obvestilo o transakciji: BA DVIG, 28.06.2022 20:22, kartica ***, znesek 83,95 EUR, TRG JOSIPA ARNERICA 2. Pri pretvorbi valute v EUR pribitek na tecaj ECB znasa 0,71%. Delavska hranilnica d.d.

Moja pa je ravnokar nazaj in Konzuma, potegnila je kartico, seveda je nihče ni nič vprašan in dobila je SMS:

Pri opravljeni transakciji s kartico je pri pretvorbi valute v EUR pribitek na tecaj ECB znasal 1,05%. Delavska hranilnica d.d., +38613000200

Ko pa smo plačevali cestnino s kartico pa je bil pribitek na tečaj ECB 0,66%.


Torej kaj je to zdaj za ena fora? Vsak si zmisli po svoje ali...?
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.710
77
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Še ena zanimivost, ko sem včeraj dvignil denar na tem bankomatu sem dobil SMS:

Obvestilo o transakciji: BA DVIG, 28.06.2022 20:22, kartica ***, znesek 83,95 EUR, TRG JOSIPA ARNERICA 2. Pri pretvorbi valute v EUR pribitek na tecaj ECB znasa 0,71%. Delavska hranilnica d.d.

Moja pa je ravnokar nazaj in Konzuma, potegnila je kartico, seveda je nihče ni nič vprašan in dobila je SMS:

Pri opravljeni transakciji s kartico je pri pretvorbi valute v EUR pribitek na tecaj ECB znasal 1,05%. Delavska hranilnica d.d., +38613000200

Ko pa smo plačevali cestnino s kartico pa je bil pribitek na tečaj ECB 0,66%.


Torej kaj je to zdaj za ena fora? Vsak si zmisli po svoje ali...?
Ja, imam enako izkušnjo, vsakič je drug %. Ne razumem tega mehanizma, ampak dokler je ta pribitek nižji od 1% (vsaj v mojem primeru) preko tečaja, me nič ne moti. Itak bodo pa s 1.1.23 uvedli EUR, kar pomeni da bodo šle cene gor za precej % in bomo še kako pogrešali te majhne pribitke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajn in AvtoFun

p4pe

Guru
24. feb 2010
1.568
980
113
48
KR
Z Revolutom na Unicredit. Lansko leto ni bilo tega ATM surcharge-a na isti banki. :cool:
Vedno zamenjam na Revolut računu eure v kune.

Screenshot_20220630-115214_Revolut.jpg
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Torej če skrajšamo, verjetno se lahko tem provizijam/konverzijam izogneš zgolj v kolikor naletiš na bankomat od iste banke (grupe) kot jo imaš doma.