Balkan

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Evo, konec julija pade tura Maribor-Beograd-Skopje-Ohrid-Ulcinj-Budva-verjetno Dubrovnik in nazaj domov. Skupaj v 14 dneh z različno dolgimi postanki. Če ima kdo kakšen nasvet, seveda je dobrodošel.

Predvsem pa me zanima vožnja čez Albanijo iz Ohrida proti Ulcinju, če je že kdo vozil?
grin1.gif
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
513
79
28
Isto turo sem imel za prvi maj z avtodomom, 10 dni. Najbolj so nam bil všeč Novi Sad, Ohrid in Budva. V Novem Sadu so ble kr žurke in reeees lepe ženske, noro. 90km stran v Beogradu pa drugačna zgodba. Beograd ima veliko znamenitosti za pogledat. Med potjo v Srbiji smo se velikokrat ustavljal v manjših mestih (Niš, Vranje), kjer je pijača&jedača odlična in poceni.

V Skopju smo bili samo eno noč in nam ni bil prav nič zanimiv. Čez dan smo pogledali par zadev (samo nič posebnega), zvečer se pa tudi ni nič dogajal. Ni pustil nobenega pametnega vtisa.

Nadaljeval smo do Ohrida, ki pa je res lepo mesto. Med vsemi mesti na tej turi je vsak kokr tok spodobno-zrihtano. Ima dolgo zgodovino in zato kar nekaj zadev za pogledat. V lokalih je tudi poceni. Tu smo prvič na poti srečali Slovence, ma bilo jih je za pol Ohrida
smile-1.gif


Nato smo šli čez Tirano, kjer smo se mislili ustavit, vendar ko smo videli siutacijo, smo rekli SAMO GAS NAPREJ. Ustavil smo se malo vn iz Tirane v City Parku, ki ima Mercator, res lepo urejen nakupovalni center (malo presenečenje). Potem je prišla na vrsto Budva, kjer je tudi zelo veliko žurk zvečer, samo je zelo drago.

Cesta čez celo turo je skupno gledano zelo slaba. Od Beograda naprej je sicer še neki avtoceste, ampak je vmes še dosti ne narejene. Nižje dol pa je cesta taka, da se ti zdi včasih da si zašel. Zelo je hribovito, se skoz vzpenjaš-spuščaš. Garmin je obvezen, saj znakov skoraj da ni. Albanija je pa sploh zgodba zase. Beseda "prednost" verjetno ni v njihovem slovarju. Je kr noro peljat tam. Krave in ovce po cesti niso nič nenavadnega, ali pa ko kakšen traktor zablokira celo hitro cesto in vsi bremzajo na polno.

Izbrana tura nam je bila zelo všeč, saj smo videli marsikaj. Slabih izkušenj na srečno nismo imeli.

Par zadev po čem sem si jo zapomnil:
- zelooooo prijazni ljudje, če kaj ne boste vedeli, povprašajte ljudi tam, vsi zelo radi pomagajo in so prijazni
- pričakoval sem, da bo to tura čevapčičev. Izkazalo se je nasprotno. Čevapčičev se je sicer dalo dobiti, vendar ni bilo to to. Povsod dajo zraven čevapčičev pomfri. Bosna je glede tega še vedno zakon!
- zelo hribovito območje
- s komerkoli se pogovarjaš, vsi imajo neke povezave s Slovenijo (živel, bil v vojski, ima sina...)
- šele po tej turi se zaveš kaj je to pravi BALKAN
smile-1.gif
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Mi smo šli lani...glede ceste ti bom tako rekel.

-od Ohrida do Elbasana načeloma ni neke panike, tam okoli Elbasana če se prav spomnim je precej razfukana cesta.
-Tirana - Skadar načeloma je OK. Takrat so gradili novo cesto (kao hitra cesta), vendar je bila še v delu.
-Skadar-Hani i Hotit (mejni prehod) je pa katastrofa od katastrofe, povrečje 10km/h, avto je skoraj razpadel, asfalta praktično ni. Se je pa tudi ravno gradila nova cesta. Tukaj sem mislil, da se mi bo odfukalo, resno. Pa tudi potem do Podgorice je cesta precej katastrofalna, ampak kljub vsemu boljše kot na albanski strani.

Tako kot je bilo omenjeno, Tirana je katastrofa prometno. Izsiljevanje, nič ni označeno tako da znaš iskati kot [censored] izhod iz Tirane. Posebej zanimivo je na rondojih, kje folk ne jebe žive sile, ampak samo rine na polno.

Po Albaniji je bilo takrat ko smo šli mi ogromno prometa, povsod!! Sploh okoli Drača do Tirane je živa polomija, to je vse stalo (so tudi delali cesto), ampak folk ne jebe žive sile, na dvopasovnici folk prehiteva in se rine nazaj v kolono in jasno ker je nasproti promet, se nimajo kam zriniti in potem vse stoji in podobno. Skratka, katastrofa. Pazite, da od Drača ne zgrešite in greste po stari cesti do Tirane, to se je nam zgodilo.

Ponoči previdno!!! Razne konjske vprege, jasno brez kakšnih odsevnikov ali česarkoli. Opaziš, ko si jih že skoraj nabasal. Na kakšnih hitrih cestah je tudi precej policajev z radarji! Pa bog ne daj, da se vam pokvari avto kje izven Tirane, če ravno nimate BMW ali Mercedesa, ker je dele praktično nemogoče dobiti - žal info iz prve roke
bonk.gif


Časovno je bilo pa tako nekako - za predstavo:
-Oricum-skoraj do Tirane cca. 8 ur
- Tirana - ČG meja cca. 6-7 ur

Skratka, suma sumarum, Albanija in promet = polom.
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Mogoče še tole...Budva meni osebno ni nekaj posebnega, apartma samo za kakšen dan je praktično nemogoče dobiti, ker vsi želijo oddati za cel teden.
Skopje pa tudi ni kaj posebnega za videti, tisti trg in trdnjava pa mogoče zavijete na tržnico in to je praktično to.

Meni je Ohrid všeč, se splača ostati par dni za moje pojme. Se je pa treba hodit kopati malo dlje proti Sv. Naumu, kar je kar nekaj vožnje.

Bom probal spisati eno reportažo od lani - do konca julija mi mogoče uspe.
smile-1.gif
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Hmm Albanija bo res samo za prehod, tako da iz Ohrida preko Elbasana do Tirane in naprej proti Skhoderju, tam bom zavil "levo" proti Ulcinju.

Potem Tirana nima neke obvoznice? Je treba rinit čez mesto?
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Mi kakšne obvoznice nismo videli, pa smo šli 2006 in 2010 čez Tirano. Lahko pa da je, pa smo samo zgrešili
confused-1.gif
Tirano imam predvsem v spominu iz leta 2006, ko smo ene 2 uri iskali izhod iz Tirane. Pa "malo" sem bil šokiran kakšna polomija od mesta je to, si res nisem predstavljal takšnega poloma.

Saj z navigacijo najbrž ne bo problema, ampak v tistem kaosu hitro fališ kakšno ulico, ker moraš bolj gledati da koga ne zbiješ oz. da kdo tebe ne zbije.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Huh, kako pa je z vstopnimi taksami oz. izstopnimi. Na internetu sem našel, da so jih olupali tudi za 20 eur pri izstopu ...

PS: amzs pravi, da vstopnih taks ni več
sprasujem se.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.407
1.017
113
Jaz lansko leto za Albanijo nisem plačal taks, za prejšnja leta sem na forumih še bral, da so plačevali.

Če je slučajno še treba plačat oz. da ti en carinik tako trdi, brez potrdila ne plačaj nič. So se radi malo hecali ti cariniki baje in si potem na izhodu moral še enkrat plačati, ker si bil brez potrdila.

Lahko potrdim za Tirano, promet uživancija
grin1.gif
, mi je pa škoda za vas obiskovalce Albanije, ker vsi nekako pokrijete bolj severno polovico in zgrešite ravno najlepšo spodnjo polovico Albanije. Tam okoli Sarandeja je Albanija res veliko lepša, taka severna Grčija, Epirej.
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Mi smo imeli plan do Sarande, Buneca, Gjirokastra in ostale zadeve tam doli, žal se nam je pokvaril avto cca. 15km od Oricuma sredi ničesar, zaradi tega smo izgubili 4 dni in nam žal ni uspelo pogledati tega dela. Ne vem pa, če imam željo še enkrat prevoziti celo Albanijo zaradi južnega dela
grin1.gif


Za Albanijo lani nismo plačevali nobenih taks več, medtem ko 2006 je bilo 10€ po osebi za vstop, za izstop pa mislim da ne. Razen za Črno goro je bila neka vinjeta kao ekološka taksa, če se ne motim. Par evrov...
 

darkness

Zelenc'
25. sep 2008
12
0
1
Jaz sem bil lani konec julija na isti turi za 17 dni in mam še sveže spomine na vse.

Makedonija:
Na avtocesti od meje, mimo Skopja, proti Ohridu je 6 cestninskih postaj, na nekaterih od njih je bilo treba čakat tudi 10 minut v nedeljo proti večeru. Cestnino se splača plačevat v denarjih, ker ceno v eurih zaokrožijo navzgor in včasih tudi "pozabijo" vrnit kak evro ali dva, če nimaš drobiža.
Skopje si splača ogledat, ampak je dovolj, če si vzameš nekaj ur za sprehod po centru. Če si že v Skopju se splača zapeljat tudi skozi severni del mesta proti novi oboznici, kjer se nahaja največje romsko naselje "Šutka" (Šuto Orizari), tam vidiš od barak, do ogromnih vil...
Od Tetova do Gostivarja je avtocesta slaba, ozka, brez odstavnih pasov, zaraščena od visoke trave na straneh. Od Gostivarja do Ohrida je cesta zelo ovinkasta z veliko vzponi tudi nad 1200m. Ne priporočam vožnje ponoči.
V Ohridu se splača ostat čim več dni. Vse je zelo poceni, apartmaji, hrana v restavracijah, vstopnine za oglede... Zvečer vsak dan živa muzika za vse okuse. Domačini zelo prijazni in ustrežljivi.

Albanija:
Takse na vstopu ni več (včasih je bila 10 eur po osebi). Takoj ko prideš čez mejo je novi asfalt, cesta zelo široka. Ob cesti same avtopralnice.
Do Elbasana je cesta dobra, zelo lepa pokrajina ob reki Škumbini. Skozi Elbasan je slab in luknjast asfalt. Od Elbasana do Tirane (40km) se pot zelo vleče, veliko ovinkov, vzpon nad 800m. Asfalt je v solidnem stanju, lani so na novo asfaltirali nekatere odseke.
V Tirani je ogromno prometa, ampak nič strašnega. Lahko se izogneš strogemu centru (glej google maps): v Tirano prideš po "Rruga e Elbasanit" zaviješ levo na "Bulevardi Zhan d'Ark", potem pa samo ravno... in prideš na "Rruga Teodor Keko". To je nekakšna mini obvoznica znotraj mesta. Mi je pa zdaj žal, da se nisem ustavil v centru Tirane.
Od Tirane do Skadra je cesta odlična, široka in ravna. Na nekaterih delih avtocesta (lani še ni bilo črt narisanih).
V Skadru se splača zavit levo proti Ulcinju (mejni prehod Muriqan/Sukobin). Ta del ceste je najbolj ozek, isto velja za cesto takoj čez mejo v ČG proti Ulcinju. Na izstopu iz AL je bilo treba plačat 1 eur po osebi (nisem se želel prepirat s carinikom zato sem plačal).
Glavne ceste v Albaniji so večinoma novejše in boljše od makedonskih, pa tudi od črnogorskih.
Ta pot skozi Albanijo je dolga dobrih 200 km, ampak je treba računat na gost promet na nekaterih delih, najbolj v Tirani in okolici, pa tudi v Elbasanu, dela na cesti so zelo nepredvidljiva, čakanje na meji se ne da v naprej napovedat.
Jaz sem po tej poti skozi Albanijo vozil 6 ur z nekaj krajšimi postanki (skupaj eno uro) in s tem da smo dobre pol ure čakali na meji na izhodu.

Črna Gora:
Na meji plačaš ekološko vinjeto 10 eur (velja 1 leto).
V ČG so ceste ob obali dobre, na nekaterih delih 3 pasovne, kar olajša prehitevanje.
ČG sem v 10 dneh prevozil po dolgem in po čez.
Plaže v Budvi in okolici so zelo natrpane. Povsod polno ležalnikov, ki stanejo od 5 eurov navzgor. Fajn je it na največjo peščeno plažo na Jadranu, južno od Ulcinja in na Ado Bojano.
Splača se videt mesto Kotor, iz obzidja je ful let razgled. Pred vročino se je je najbolje umaknit na Lovčen.
Vredno si je ogledat še Durmitor, reko Taro, Pivsko jezero, nacinalni park Biogradska gora, Skadarsko jezero...


Če si pomagaš z navigacijo, je skoraj nemogoče, da se kje zgubiš.
Če te še zanima kakšna podrobnost, pa vprašaj bolj konkretno.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Super, dost mi bo pomagalo.

Kje lahko najprej menjam EUR v denarje, za cestnino in te zadeve?

Črno Goro poznam, sem bil že tam, tako da vem kam grem, od Kotorja do Ade Bojane.

Nočitve sva si že rezervirala naprej, tako da tega ne bom iskal nikjer. Gre le za top sezono in vprašanje je kaj dobiš in koliko plačaš, tako da sva preko strani "booking.com" kar rezervirala.

Preseneča me čas vožnje skozi Albanijo, saj viamichelin zračuna precej kratek čas. Te odseke okoli Tirane pa mi ni jasno kak bom našel.
redface-1.gif
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Menjaš lahko na meji, se ne splača komplicirati - če ne menjaš ravno ogromne vsote. Pa tudi, če plačuješ z evri, ni neke panike.

Viamichelin je precej optimističen. Glavni problem je gužva, ali pa dela na cesti. Recimo gledam Oricum-Tirana po viamichelin in izračuna 2:45. Mi smo porabili 7 ur. Čez Vlore je bila gužva za znoret, nekje vmes smo zaradi gužve izgubili tudi kakšno uro ali več in pred Dračem tudi, potem smo že zašli na staro cesto proti Tirani in še tam izgubili nekaj časa (smo vozili že po temi), pa kakšna pavza vmes in se vse skupaj konkretno zavleče. Po moji oceni rajši pribij na tisti čas vsaj 50%.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.407
1.017
113
Za cestnine jemljejo € in pri tem ne vzamejo omembe vredne provizije. Cestnina J - S ali obratno je 3€. Še to je preveč za luknjaste AC!

Za tam, kjer boš dlje časa pa bankomat, presežek Denarjev pa v rezervoar, saj je v Makedoniji najcenejši bencin.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Še en delovni dan.

Pot se bo začela v LJ, na kateri mejni prehod iti za pot proti Zagrebu, da ne bo gužve?